Książkowe łamigłówki dla dzieci, czyli jak literatura uzależnia?

  • g0Ld3n
  • 4 stycznia 2022
  • Łamigłówki
  • Możliwość komentowania Książkowe łamigłówki dla dzieci, czyli jak literatura uzależnia? została wyłączona

Hitem ostatnich lat są tzw. książkowe łamigłówki dla dzieci, które wyróżniają się bardzo bogatą treścią i mnóstwem zadań. Co ciekawe, większość z nich jest uporządkowana w pewien jasny i dość przewidywalny sposób, dzięki czemu dziecko odczuwa jeszcze większą przyjemność z ich rozwiązywania.

Kolorowe zadania

Cechą wspólną tych książkowych, dziecięcych łamigłówek (https://tantis.pl/lamiglowki-zagadki-i-gry-c5145) jest zróżnicowana kolorystyka, która odpowiada m.in. za poziom trudności. Łatwe zadania są oznaczone delikatną, pastelową barwą, a zadania trudne i wymagające – mocną czerwienią lub brązem. Co więcej, większość z tych zadań opisana jest pod kątem optymalnego wieku. Często jednak zdarza się, że przypisany do określonego zadania wiek jest zbyt niski, co oznacza konieczność wyboru trudniejszych zadań.

Grupy zadań dla określonych grup wiekowych

Większość tych książeczek wyróżnia się dość uporządkowaną i przewidywalną formą. W tym przypadku nie jest to jednak wada, lecz zaleta. Dzięki temu każdy maluch znajdzie tu zadania optymalne dla jego wieku. Ileż frajdy może przynieść dziecku rozwiązanie zadania, które – teoretycznie – zostało przypisane dla grupy dzieci starszych? Na to pytanie odpowiedź będzie znał wyłącznie ten rodzic, który jest opiekunem choleryka o nabrzmiałym poczuciu własnej wartości.

Dostępna forma i przyjazne treści

Dobrze zaprojektowana, książkowa łamigłówka dla dzieci powinna być przede wszystkim przyjazna dziecku. Najlepiej, jeśli jest ono prowadzone w swej pracy przez sympatyczne, choć lekko stanowcze postacie. Dzięki nim odkrycie prawideł konkretnej specjalności (np. matematyki) będzie dużo łatwiejsze. Poza tym sporą część takich łamigłówek powinny stanowić kolorowanki. Bądź co bądź, jest to bardzo wczesny etap edukacji młodego człowieka i wymaganie od niego nie wiadomo czego nie ma sensu.

Podsumowując, dziecięce łamigłówki mają najczęściej postać czytanek lub ćwiczeń. Często jednak zdarza się, że ich forma zaskakuje również i samych rodziców, tak jak to bywa w przypadku wspomnianych w tekście łamigłówek przestrzennych.