Krótka historia komiksu

Krótka historia komiksu

  • g0Ld3n
  • 25 stycznia 2022
  • czytelnictwo
  • Możliwość komentowania Krótka historia komiksu została wyłączona

Słowo komiks pochodzi od angielskiego słowa „comic” – śmieszny, zabawny. Okazuje się, że głównym celem komiksu jest rozśmieszanie ludzi. Ale czy wszystkie komiksy przypominają zlepek żartów i zabawnych tekstów? Oczywiście, że nie. Nawet niesławne historie o Kaczorze Donaldzie i Myszce Miki nie zawsze miały komediowy wątek. Od czasu do czasu można było natknąć się na coś, co przypominało dramat życiowy. Nie jest więc przypadkiem, że w wielu częściach świata komiks ma nazwę, która nie sugeruje komiksowego przeznaczenia tej formy sztuki. Najczęściej tytuły te sprowadzają się do prostej definicji – „opowieść graficzna”, „powieść graficzna”, „manga”. Taka jest prawda w tej sprawie.

Pierwsze komiksy

Pomijając różne XVI- i XVII-wieczne publikacje o charakterze religijnym, w których opowiadano historie biblijne, pierwszy komiks był dziełem pochodzącego ze Szwajcarii Rodolphe’a Tepfera. Był XIX wiek, a przemysł drukarski zyskiwał coraz większą popularność. Maszyny zaczęły pojawiać się we wszystkich rozwiniętych częściach Europy.

Z czasem przemysł drukarski – gazety i książki drukowane – znudził się, pojawili się entuzjaści, którzy stworzyli nowy gatunek opowieści ilustrowanych z wielką przyjemnością. Miejscowa publiczność była nimi rozbawiona.

Komiksy w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych pierwszy komiks ukazał się dopiero w 1892 roku i nosił tytuł The Bear Cub and the Tiger. Potem zaczęły się pojawiać podobne i nieskomplikowane historie. Najczęściej komiksy w gazetach były tworzone przez rysowników, którzy otrzymywali nadgodziny jako scenarzyści komiksowi. Ale zainteresowanie komiksem zaczęło rosnąć w tak poważnym tempie, że trzeba było stworzyć osobne stanowisko z osobną pensją dla biznesu.

Szeroki wybór komiksów znajdziesz w tej księgarni internetowej.