Dlaczego warto wybrać gry familijne?

Dlaczego warto wybrać gry familijne?

W dobie komputerów i smartfonów coraz trudniej przychodzi wyobrazić sobie rodzinne spędzanie wieczorów. Każdy jest zajęty czym innym – jeden ogląda film, ktoś inny nie może oderwać się od smartfona, a jeszcze inny gra w gry komputerowe lub przegląda media społecznościowe. Można jednak temu zaradzić – wystarczy odkurzyć dobrze znane (lub zacząć odkrywać nowe) gry familijne.

Zalety gier familijnych

Gry familijne, jak sama nazwa wskazuje, dostosowane są dla graczy w różnym wieku – świetnie bawić będą się zarówno dzieci, jak i rodzice czy dziadkowie. Tego typu gry łączą pokolenia, pozwalają na poznanie członków rodziny z innej strony niż znamy ich na co dzień – być może wiecznie poważny tato okaże się pełen dystansu do samego siebie i będzie przodował w grach takich jak np. „Wojownicy podziemi”, a wiecznie niezorganizowane pociechy wykażą się niebywałymi zdolnościami strategicznymi w grach takich jak np. „Carcassone”. Poza tym gry planszowe familijne uczą współpracy oraz kreatywnego myślenia.

Jak zachęcić domowników do grania w gry familijne?

gry familijneKiedy już zacznie się grać w gry planszowe familijne to trudno się od nich oderwać. Najpierw jednak trzeba jakoś zachęcić potencjalnych uczestników do gry. Najłatwiej powinno pójść z najmłodszymi, gdyż dzieci są naturalnie ciekawe nowych rzeczy, a takie gry mają bardzo różnorodne i interesujące fabuły. Trudniej może być w przypadku nastolatków, jednak warto poszukać gier odnoszących się do ich hobby – miłośnik historii doceni np. „Timeline”.

Niekwestionowanym walorem gier familijnych jest mnogość najróżniejszych fabuł, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej potrzebny jest tylko drobny impuls, aby zacząć grać, a potem nawet zdeklarowani samotnicy nie będą mieli nic przeciwko spędzeniu nawet kilku godzin w towarzystwie familijnych gier planszowych.